Jdi na obsah Jdi na menu

Srnčata a lidé

Srnčata a lidé

Autorem článku je paní Erika Doležalová, MS Ochoza Blatnice.

     Snad každý milovník přírody jihne při spatření roztomilého puntíkatého srnčátka. Ten, kdo přírodu zná a navštěvuje, moc dobře ví, jaký životní styl má srna vodící jedno či více mláďat. 1s.jpgBohužel je spousta těch, kteří o způsobu života srnčí zvěře vědí jen málo nebo vůbec nic. Pro zvěř to téměř nic neznamená, pouze s jednou výjimkou, a tou je období reprodukce. Tehdy jsou srny vystaveny zbytečnému stresu - a tím je ztráta jejich mláděte.


     Všechna srnčátka, která kdy prošla různými stanicemi pro volně žijící zvířata, měla podobný osud - byla přinesena lidmi, kteří se domnívali, že je mládě opuštěné a bez jejich „pomoci“ zahyne. Netuší však, že srna stojí opodál, bedlivě své mládě pozoruje a plna úzkosti sleduje, jak je její potomek odnášen člověkem... Nejen pro srnčí zvěř je totiž typické ponechání mláděte v úkrytu, zatímco se matka krmí - tím snižuje riziko poranění či zabití mláděte predátory – jako jsou např. draví ptáci, lišky či divoká prasata. Takže zatímco samice bere paši, mládě je schované v trávě nebo křoví a trpělivě čeká na její návrat. A právě v takové chvíli přichází nebezpečný predátor - člověk a se slzami v očích sbírá nebohé stvoření ze země „...chudáčku, maminka tě opustila, my tě zachráníme...“, a tím mu nezřídka podepisuje rozsudek smrti...


     Samozřejmě že se některá srnčata podaří zachránit, ale to je jen malé procento. Ostatní i přes veškerou lidskou péči často hynou následkem stresu, infekce nebo špatné výživy. Pokud se přesto podaří srnče odchovat, nastává nerudovský problém „Kam s ním?“… Vnutit odrostlé srnče někam do hájovny není vždy dost dobře možné a chovat jej na zahradě už vůbec ne (jednak pro chov volně žijícího zvířete v zajetí je nutné povolení, jednak nalezená zvěř musí být odevzdána uživateli dané honitby)... Srnec nemůže být vypuštěn zpět do volné přírody, jelikož uměle odchovaný jedinec bývá v době říje značně agresivní vůči lidem.


     Proto apelujeme na všechny návštěvníky přírody – nesahejte na srnčata, neberte je, nenoste je domů - jejich máma se k nim vždy vrátí!!!

     A pokud ne (např. je-li srna-matka mrtvá – i to se může stát...) - pak se jedná o přirozený koloběh života a smrti a do něj nemá člověk právo zasahovat!